31.01.
Ustanovitelj reda salezijancev
(1815 – 1888)
Janez Bosko se je rodil 16. avgusta 1815 v revni hiši v vasici Becchi, nedaleč od Torina v Italiji. Oče je umrl, ko je bil Janez star komaj dve leti in pol. Mati Marjeta je ostala sama s tremi sinovi, jih vzgajala v krščanski veri in trdo delala za preživetje. Star devet let, je Janez začel hoditi v župnijsko šolo. Da je šolanje lahko pozneje nadaljeval je, si je služil kruh z raznimi deli, saj so doma živeli v revščini. Po končani gimnaziji se je odločil za študij bogoslovja in bil leta 1841 posvečen v duhovnika. Nato se je tri leta izpopolnjeval na pastoralnem inštitutu v Torinu in se posvetil izključno vzgoji mladine. Veliko je obiskoval torinske zapore, kjer so bili zaprti tudi mnogi mladi, ki so se preživljali z različnimi tatvinami. Don Bosko se je zanje zavzel in začel ustanavljati domove, imenovane oratoriji. Prvi oratorij sv. Frančiška Saleškega je ustanovil leta 1846. V oratorijih je mladim nudil toplino doma, jim pomagal, da so se izučili poklica ter jih versko vzgajal. Leta 1859 je ustanovil moško redovno družbo, ki je dobila ime salezijanci, po sv. Frančišku Saleškem (17. st.; goduje 24. januarja). Pozneje, leta 1872, je še skupaj s sv. Marijo Mazzarello ustanovil žensko vejo salezijanske družbe, ki se imenuje Hčere Marije Pomočnice. Odprl je še mnogo svojih vzgojnih zavodov v Franciji in Španiji. Veliko salezijanskih misionarjev je tudi poslal v Južno Ameriko. Umrl je 31. januarja 1888 v Torinu, star 72 let.
Na njegovem nagrobnem spomeniku je napis: Pater orfanorum – oče sirot. Ker je tudi sam živel brez očeta, je razumel zapuščeno mladino in se ves predal skrbi za njih. Bil je oče otrokom, ki niso imeli očeta in matere. Velja za apostola mladine, za odličnega pedagoga 19. stoletja in pionirja misijonskega gibanja. V svojem življenju je prejel mnoge dokaze Božje milosti; na njegovo priprošnjo so se zgodili tudi mnogi čudeži.
Don Boskovo vzgojno delo salezijanci nadaljujejo še danes. V Slovenijo so prišli leta 1901 in na Rakovniku v Ljubljani postavili cerkev Marije Pomočnice, ki je danes priljubljeno božjepotno svetišče ter kraj bogatega duhovnega dogajanja.
Janeza Boska največkrat upodabljajo v duhovniškem oblačilu, pogostokrat je okrog njega skupina mladih fantov.
Don Bosko je zavetnik mladine, dušnih pastirjev za mladino, katoliških založb.
Danes godujejo tisti, ki so si med mnogimi svetniki z imenom Janez za svojega zavetnika izbrali Janeza Boska: Janez, Janko, Janže, Jani, Ivan, Ivo, Ivka, Ivanka, Vanek, Žan, Žana, Anže.