2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025 januar februar marec april maj junij julij avgust september oktober november december |
Tekst predstavitev papeža - mladinsko srečanje pri Gradu
nedelja, 22.04.2007
PREDSTAVITEV PAPEŽA IN NJEGOVE SLUŽBE
Po desetdnevnem žalovanju za pokojnim papežem Janezom Pavlom II. so kardinali 18. aprila 2005 stopili v konklave, da izberejo novega Petrovega naslednika. Naslednji dan, v torek 19. aprila, po četrtem volilnem krogu glasovanja so popoldne ob 17.58 uri izvolili novega papeža. Beli dim se je pojavil nad Sikstinsko kapelo in kardinal protodiakon je naznanil vernikom, prisotnim na trgu sv. Petra in vsemu svetu: Habemus Papam – imamo papeža! Privzel si je ime Benedikt XVI. Novi papež je nemški kardinal Joseph Ratzinger. Iz osrednje lože na pročelju bazilike sv. Petra je novi papež takole pozdravil prisotno množico:
»Dragi bratje in sestre! Po velikem papežu Janezu Pavlu II. so gospodje kardinali izbrali mene, ponižnega delavca v Gospodovem vinogradu. Tolaži me dejstvo, da zna Gospod delovati tudi z nezadostnimi orodji, predvsem pa se vam priporočam v molitve. V veselju vstalega Gospoda in z zaupanjem v Njegovo stalno pomoč, pojdimo naprej. Gospod nam bo pomagal in Marija, njegova Sveta Mati nam bo stala ob strani. Hvala.«
Po dolgem ploskanju je novi papež prisotni množici in svetu (urbi et orbi) podelil svoj prvi apostolski blagoslov s popolnim odpustkom.
Papež Benedikt XVI., se je rodil 16. aprila 1927 v nemškem kraju Marktl ob Innu v škofiji Passau, na Bavarskem. Študiral je teologijo in filozofijo in bil leta 1951 posvečen v duhovnika. Bil je profesor dogmatike in že zgodaj je začel prevzemati odgovorne cerkvene službe. Med leti 1962–1965 je kot teološki svetovalec sodeloval na 2. vatikanskem cerkvenem zboru. Leta 1977 je bil imenovan za škofa in kardinala. Več kot 25 let je bil prefekt Kongregacije za nauk vere in najožji sodelavec papeža Janeza Pavla II. 19. aprila 2005 je bil izvoljen za 265. Petrovega naslednika. V ponedeljek, 16. aprila 2007 je obhajal svoj 80 - ti rojstni dan.
Jubilej svetega očeta je priložnost, da se nekoliko ustavimo pri službi, ki jo papež opravlja v Cerkvi. Vemo, da je Jezus vodstvo Cerkve zaupal apostolu Petru in njegovim naslednikom. Naslednik apostola Petra je vsakokratni rimski škof, ki mu pravimo papež ali sveti oče. Kadar v Cerkvi prihaja do skušnjav, da bi začeli delati kako stvar drugače, bolj moderno ali udobneje, je prav papež tisti, ki se mora vprašati, ali smemo to storiti. On, kot »služabnik božjih služabnikov« je vezan na Cerkev in jo brani pred samovoljo nekaterih, saj Cerkev ne more početi vsega, kar bi nekateri hoteli. Vzemimo le en primer: vemo, da se veljavno sklenjen cerkveni zakon ne more ločiti. Zdaj se pojavljajo ideje, češ da bi moral papež to spremeniti. Toda on tega ne more spremeniti, ker ni on postavil zakramenta svetega zakona. Tudi papež ne more spremeniti vsega, kar bi rad, ampak mora biti najprej sam pokoren Božjim zapovedim in to oznanjati tudi v današnjem času.
Njegova prva dolžnost je učiteljska služba, se pravi oznanjevanje vesele novice o našem odrešenju. Kot nosilec Kristusove avtoritete je sveti oče verodostojen učitelj in glasnik evangelija. Kadar kot vrhovni pastir in učitelj vseh verujočih, ki svoje brate in sestre potrjuje v veri, slovesno razglasi kakšen verski ali moralni nauk, ima jamstvo nezmotljivosti, ki jo je Kristus podelil svoji Cerkvi. To odgovorno nalogo opravlja skupaj z zborom škofov in kot voditelj tega zbora.
Učiteljsko ali preroško službo uresničuje z okrožnicami in pastirskimi pismi. Prvo okrožnico je sedanji papež objavil lansko leto 25. januarja pod naslovom Bog je ljubezen. V tej prvi okrožnici se je odločil, da poljudno, a vendar izjemno poglobljeno obravnava krščansko pojmovanje ljubezni, ki je temeljna resnica naše vere. V njej spregovori o tem, da je Bog ljubezen in da je človek ustvarjen za ljubezen, saj v ljubezni najde svojo izpolnitev. Ugotavlja pa, da je dandanes težko govoriti o ljubezni, ker je ta pojem zlorabljen, zato vabi ljudi dobre volje, da ljubezni vrnemo prvotni sijaj, kakor so ga dali mnogi svetniki v zgodovini Cerkve. Za njegov rojstni dan je izšla tudi njegova knjiga: Jezus iz Nazareta.
Naš čas je v marsičem čas zavračanja Cerkve, Kristusa, Boga, je čas novega poganstva. Širijo se praznoverja, ločine in nove oblike religioznosti, ki nimajo nič opraviti s krščanstvom. Krščanske korenine današnje Evrope so prekrite z debelo plastjo verske brezbrižnosti, samozadostnosti in slepega porabništva. Vir vsega tega zla pa je moralna kriza, propad vrednot in zdravih meril etičnega ravnanja. Sedanji sveti oče se dobro zaveda, da je njegova poglavitna naloga oznanjevanje evangelija.
V delovanju Benedikta XVI. gre za držo, ki se močno razlikuje od tiste, kakršno so o njem ustvarili mediji zaradi 24-letnega vodenja ene najzahtevnejših in najpomembnejših ustanov Svetega sedeža – Kongregacije za nauk vere. Ob nastopu papeške službe so kritiki Benedikta XVI. pospremili z oznakami »tankovski kardinal« (»Panzerkardinal«) in »veliki inkvizitor«. V dveh letih vodenja katoliške Cerkve je s svojim ravnanjem zavrnil vse take in podobne negativne kritike. Pri svojem delovanju, kot pravijo njegovi sodelavci, Benedikt XVI. ne išče popularnosti, ampak dosledno služi resnici, z malo in veliko začetnico, kakor je to delal vse življenje.