2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025 januar februar marec april maj junij julij avgust september oktober november december |
Blagoslov velikonočnih jedil - škofov nagovor
sobota, 16.04.2022
Nagovor škofa ordinarija msgr. dr. Petra Štumpfa pri blagoslovu velikonočnih jedil v soboški stolnici, na Veliko soboto, 16. aprila 2022
Danes še imamo kaj blagoslavljati. Kako pa bo prihodnje leto?
Dan Velike sobote je tudi čas tako imenovanega gospodinjskega pripravljanja na Veliko noč. Doma ste stanovanje mogoče okrasili s kakšno spomladansko rožico, in seveda spekli ali skuhali dobrine, ki ste jih položili v lepe košarice in prinesli v cerkev k velikonočnemu blagoslovu.
Kaj pomeni blagoslov? To je molitev k Bogu, ki pomeni prošnjo, naj nas ohranja pri življenju in močeh. Mnogo dejavnikov vpliva na naše življenje in nam ga pomaga ohranjati: zelo pomembna je tudi zdrava in uravnotežena prehrana. Ne moremo jesti karkoli. Jemo lahko samo to, kar prihaja iz naravnega in zdravega okolja.
Letos ste najbrž bolj kot prejšnja leta preverili, kaj je zdravo in dobro in koliko to stane. Cene hrane silovito rastejo. Ne moremo vedeti, kako dolgo bomo še lahko živeli v dobi blaginje. Vse večja prehranska kriza nam sporoča, kako smo odvisni drug od drugega. Nobena država ne more vsega pridelati zase. Tudi nobena družina ali posameznik ne more preživeti zgolj zase. Če si naredimo zaloge hrane, je to morda dovolj za nekaj tednov ali mesecev, potem pa tudi te zaloge skopnijo. Na koncu je neizbežen tudi naš konec.
Blagoslov velikonočnih jedi pomeni molitev k Bogu, naj ne dopusti, da bi kdaj zmanjkalo kruha na naših mizah. Jezus nas večkrat spodbuja, naj v molitvi prosimo, in se nam bo dalo. Molitev nas namreč razpoložil, da smo odgovorni do tega, kar prosimo. Odgovorni pa smo, če to kar prosim, znamo deliti tudi z drugimi. Šele tako smo potem vredni, da nas Bog lahko sliši in usliši v naši prošnji.
Jezus je kruh in vino uporabil za svojo resnično, živo in realno navzočnost med nami v svojem telesu in krvi, kar pa ni zadržal zase, temveč nam to pri sveti maši daje v hrano. Tako v sebi krepimo vero v večno življenje, ki se je v nas pričelo s krstom, in se nam bo v polnosti razodelo, ko bomo preko praga smrti prestopili pred obličje živega Boga.
Z blagoslovljenimi velikonočnimi jedili na vaše domove ponesite Jezusovo obljubo: »Ne bojte se. Jaz sem z vami vse dni do konca sveta.«
Blagodejna in pomirjujoča naj bo Velika noč vam in vašim domačim ter vsem, ki jih imate radi.
+ msgr. dr. Peter Štumpf, soboški škof