2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 januar februar marec april maj junij julij avgust september oktober november december |
Budimpešta - Dies sanctificationis
četrtek, 08.06.2017
Vsako leto se duhovniki zberejo s svojim škofom, da skupaj obhajajo obletnico svojega duhovniškega posvečenja, da se zahvalijo Bogu za dar poklica in se v molitvi in druženju utrjujejo za opravljanje svojega poslanstva. Duhovniki soboške škofije so se skupaj s soboškim škofom dr. Petrom Štumpfom v sredo, 7. junija, odpravili proti Budimpešti, da bi tam obhajali dan posvečenja. V Budimpešti jih je pričakala Erika Köleš Kiss, zagovornica Slovencev v madžarskem parlamentu, ki je organizirala večji del dvodnevnega programa. Najprej so si ogledali stavbo parlamenta, kjer jih je sprejel in nagovoril podpredsednik parlamenta dr. Latorcai Janos. Škof dr. Peter Štumpf se je zahvalil za sprejem in poudaril pomen skupnega prizadevanja pri ohranjanju temeljnih človeških in krščanskih vrednot, predvsem družine. Ob sklepu srečanja je škof dr. Peter Štumpf na prošnjo podpredsednika parlamenta dr. Latorcai Janosa vsem podelil blagoslov.
Po sveti maši v baziliki sv. Štefana, ki jo je daroval škof ob somaševanju duhovnikov, je sledil ogled bazilike ter drugih znamenitosti prestolnice.
Naslednjega dne so se romarji podali v Esztergom. Tudi ta pot je bila zaznamovana z molitvijo in premišljevanjem, za kar je poskrbel škof. Romarje je nagovoril tudi med sveto mašo v tej veličastni cerkvi in si nato skupaj z duhovniki ogledal kripto in zakladnico.
Pot na Madžarsko je bila zaznamovana s povezovanjem. Duhovnikom soboške škofije sta se pridružila tudi dva madžarska duhovnika, ki se pri svojem poslanstvu pogosto srečujeta s slovenskimi duhovniki. Po zagovornici porabskih Slovencev v budimpeštanskem parlamentu Eriki Köleš Kiss smo bili povezani s Slovenci na Madžarskem, s katerimi se duhovniki soboške škofije tudi sicer pogosto srečujejo, predvsem škofov vikar za narodnostne skupnosti msgr. Franc Režonja ter župnika Dejan Horvat in Vili Hribernik. Posebno vez z Madžarsko in z Budimpešto so že nekdaj vzpostavili številni prekmurski duhovniki, ki so tam študirali, delovali ali pa na drug način vstopali v osrčje Madžarske. Božji služabnik Danijel Halas je skupaj z duhovnikoma Ivanom Camplinom in Mihaelom Jeričem Budimpešto spoznaval med drugo svetovno vojno kot zapornik. Drug Božji služabnik, Alojzij Kozar, je kot kaplan v Hosszuperesztegu v prestolnico kar prikolesaril. V svojih literarnih delih pa je opisoval tudi vpliv madžarske države in Cerkve na življenje naših prednikov v Prekmurju in posebej v Porabju.
Vodiči v cerkvah in drugih ustanovah so nam s ponosom govorili o svoji zgodovini, o svojih junakih in svojih svetnikih. Vse to, kar smo videli in slišali, nas spodbuja, da tudi mi spoznavamo svoje narodno, kulturno in versko bogastvo, iz teh korenin živimo, da smo na vse lepo in dobro ponosni in vse to tudi posredujemo mladim rodovom.
FOTOGRAFIJE