2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025 januar februar marec april maj junij julij avgust september oktober november december |
Murska Sobota: Pravoslavna liturgija
nedelja, 25.01.2015
Nagovor murskosoboškega škofa msgr. dr. Petra Štumpfa pri pravoslavni liturgiji v murskosoboški stolnici, 25. januarja 2015
Spoštovani brat arhimandrit Danilo, namestnik Njegove Prezvišenosti zagrebško ? ljubljanskega metropolita Porfirija, spoštovani bratje ? katoliški, pravoslavni in evangeličanski duhovniki! Spoštovane ekselence veleposlaniki, parlamentarni poslanci, konzuli in župani! Spoštovani bratje in sestre katoliške, pravoslavne in evangeličanske Cerkve!
Molitveno osmino za edinost kristjanov smo pričeli pred tednom dni v tej stolnici sv. Nikolaja z ekumenskim bogoslužjem katoličanov, evangeličanov in vernikov binkoštne skupnosti. Danes to osmino zaključujemo ponovno v tej stolnici z veličastno liturgijo pravoslavnih bratov. Biti skupaj in moliti, to je velik dar. Z molitvijo se zbrani pri bogoslužju ali liturgiji povsem prepustimo Svetemu Duhu, da nas v Kristusu ponese v Očetovo naročje. Ekumenska molitev nas pred Bogom predstavi kot otroke, ki se kesajo razdeljenosti.
Zdelo se mi je, kot da smo v liturgiji slišali besede in stopaje svetih bratov Cirila in Metoda. Kot da se sveta brata vračata iz preteklosti s svojo slovansko besedo in liturgijo med nas. Kot da so se njuni učenci sv. Gorazd, Kliment, Naum, Angelar in Sava pridružili skupnosti duhovnikov, ki vabi to množico, da hodi skupaj v upanju Vstalega Kristusa. Kadar Cerkev moli in poje, je navzoč Kristus, ki je obljubil: ?Kjer sta dva ali so trije zbrani v mojem imenu, tam sem jaz sredi med njimi? (Mt 18, 20). Če je Kristus sred med nami, ne moremo biti razdeljeni. Ne moremo biti zunaj Cerkve. Tam, zunaj, ni skupnosti, ki moli. Tam, zunaj Cerkve, ni prijetnega ognja Svetega Duha. Tam, zunaj, je temno, mrzlo in nevarno. Zunaj Cerkve ni Kristusa. Zunaj Cerkev ni Kristusovih besed. Zunaj Cerkve ni varne poti do Očetovega naročja. Kako varno je biti skupaj v Cerkvi, kjer je vzdušje topline, miru in molitve!
Mnogi kristjani po svetu, predvsem v Siriji in Iraku trpijo preganjanje zaradi vere. Sveti Pavel opominja: ?Če en ud trpi, trpijo z njim vsi udje, če je en ud v časti, se z njim veselijo vsi udje" (1 Kor 12, 26). Ob skupnem srečanju, lanskega novembra v Istanbulu, sta papež Frančišek in ekumenski patriarh Bartolomej I. izjavila, da je to zakonitost krščanskega življenja in zato obstaja tudi ekumenizem trpljenja. Skupno prenašanje trpljenja je lahko učinkovito orodje edinosti. Trpljenje pa zahteva solidarnost. Trpljenje ni samo v krvi.
Trpljenje je tudi v duhu, ko nimaš občestva, ko nimaš vsaj majhne cerkvice, k
jer bi lahko obhajal sveto liturgijo. To trpljenje naših pravoslavnih bratov in sester smo zaslutili v soboški škofiji. Prav zato sem naročil soboškemu stolnemu župniku Goranu in kaplanu Goranu, da skupaj z verniki omogočita pravoslavnim vernikom v Pomurju, da s svojim duhovnikom Milanom v Rakičanu lahko obhajajo sveto liturgijo v cerkvici Matere Božje. V Pomurju je že itak navada, da katoličani lahko obhajamo evharistijo v evangeličanski cerkvi in da evangeličani lahko obhajajo Božjo službo v katoliški cerkvi. Tako tudi v Pomurju doživljamo spoznanje Papeža Frančiška, ki ga je izpovedal med pravoslavnim evharističnim bogoslužjem v cerkvi ekumenskega patriarhata v Istanbulu. Papež je povedal: ?Že smo na poti proti polnemu občestvu in že lahko živimo zgovorna znamenja resnične edinosti, četudi je še samo delna. To nas tolaži in spodbuja k nadaljevanju te poti.?
Pomurje ne prenese verskega nerazumevanja in diskriminacije. Pomurje stoji na štirih močnih stebrih: Na skrbi za dostojno življenje vseh ljudi, na solidarnosti, na ekumenskem dialogu in na svobodi bogočastja. Ti štirje stebri so odločilni za obstoj in vsesplošni razvoj Pomurja.
Papež Frančišek je nedavno na sredini avdienci dejal: ?Ne vemo za čas dovršitve zemlje in človeštva, neznan nam je tudi način, kako bo preoblikovano vesoljstvo. Podoba tega sveta, ki jo je skazil greh, bo zagotovo prešla. Iz razodetja pa vemo, da Bog pripravlja novo bivališče in novo zemljo, kjer bo prebivala pravičnost in katere blaženost bo obilno izpolnila vsa hrepenenja po miru, ki se porajajo v srcih ljudi.?
Bratje in sestre! ?Sam Gospod miru pa naj vam da mir, in to zmeraj in v vseh okoliščinah. Gospod naj bo z vami vsemi? (2 Tes 3, 16).
dr. Peter Štumpf, soboški škof
Foto: s. Lucija Nastran, HMP