SV. PATRIK
17.03.
Sv. Patrik se je rodil okoli leta 385 za zahodni strani Britanskega otoka. Njegov oče je bil rimski uradnik in diakon. Kot mladenič je bil precej lahkomiselne narave. Leta 401 so ga na posestvu, kjer je živela družina v poletnem času, ugrabili morski roparji in ga kot sužnja prodali na Irsko. Tam je moral pasti ovce. Patrik je svoje jetništvo sprejel kot božjo kazen za svoje lahkomiselno življenje. Trpljenje mu je bilo vir duhovne krepitve. Po šestih letih ujetništva je neke noči v spanju zaslišal glas, ki ga je klical, da se naj vrne v svojo domovino. Patrik je klicu sledil in tako po raznih zapletih in težavah prispel domov. Doma je želel postati duhovnik, a ga škof ni hotel posvetiti. Zato je odšel k redovnikom v Galijo, kjer so takoj opazili, da je človek globoke in goreče duhovnosti. Papež Celestin I. ga je leta 431 postavil za škofa na Irskem, ki je bila še zelo poganska dežela. Tja je Patrika že dolgo vabil skrivnosten glas. V svojem misijonskem delu na Irskem je bil Patrik zelo uspešen. Pridobil si je ljudstvo in mnoge kneze, prišel v najbolj oddaljene in skrite vasi. Ljudje so se povsod hitro oklenili krščanstva. Pri misijonarjenju je sv. Patriku veliko pomagala izkušnja njegovega ujetništva, saj je dodobra spoznal pokrajino in ljudi, govoril pa je tudi keltski jezik. Veliko se je umikal v samoto, predvsem v postnem času, in iz molitve črpal moč za svoje apostolsko delo. Leta 444 je bil potrjen za irskega nadškofa. Vso Irsko je tudi cerkveno organiziral. Umrl je 17. marca 461 na severnem Irskem.
Sv. Patrik ali Patricij je danes najbolj čaščen svetnik na Irskem in velja za zavetnika Irske. Obenem je tudi zavetnik frizerjev, kovačev, rudarjev, sodarjev, živine. Je priprošnjik proti mrčesu in boleznim živine, tudi priprošnjik za duše v vicah ter proti zlu.
Sv. Patrika upodabljajo v škofovskih oblačilih, pogosto s kačami, z ognjem in simbolično deteljico. Triperesno deteljico bi naj svetnik uporabljal, da je poganom ponazoril skrivnost Svete Trojice.
Danes godujejo: Patrik, Patricij, Patricija.